17. Prowadzenie małej grupy

Co i dlaczego

 

Bóg działa w tobie i przez ciebie. Widziałeś osoby, na których ci zależy robiące ważne kroki wiary. Niektóre z nich rozpoczęły proces kładzenia ważnych duchowych fundamentów. W jaki sposób możesz im pomóc dalej wzrastać?

 

Do budowanie ruchu potrzebna jest wspólnota. To wymaga zespołu uczniów o jednym sercu. Rozkwita kiedy ludzie gromadzą się by poszukiwać prawdy. Bóg użyje ciebie, by budować taką społeczność.

 

Kiedy podążamy za Chrystusem odkrywamy, że nalezymy do większej rodziny. Studenci, z którymi pracujesz potrzebują tej rodziny. Potrzebują miejsca budowania więzi. Będą wzrastać szybciej w kontekscie, w którym bedą nawiązywać przyjaznie i umacniać wzajemne zaufanie. Niektórzy studenci są sceptyczni względem religijnych struktur i organizacji.

 

Są nastawieni by iść za Bogiem w bardzo zindywidualizowany sposób. Takie podejście nie jest zdrowe i niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Jezus uczynił nas jednym ciałem. Jego plan dla nas zakłada, że będziemy współzależni. Wzywa nas byśmy Go uwielbiali i służyli Mu razem. Mądrym posunięciem jest rozwijanie wspólnoty studentów, którzy uczą sie razem w małych grupach. Małe grupy pomagają nam dzielić nasze życie z innymi i doświadczać Boga działającego przez nas kiedy docieramy do innych.

Nauka ze Słowa

 

Życie chrześcijańskie jezt zarówno efektem nauczania jaki i “chwytania”. Niektóre aspekty naśladowania Chrystusa mogą być zrozumiane jako rezultat logicznych wyjasnień. Inne aspekty potrzebują zostać zaobserwowane. Obserwowanie przykładu innych kochających Jezusa i wprowadzających Pismo w życie na codzień może być pełne mocy i motywacji.

 

Przeczytaj Hebrajczyków 10:19-25

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

W Hebrajczyków 10:19-25 jesteśmy zachęcani by zbliżyć się do Boga (w.22) Gdzy przybliżamy się do Boga, mamy wyrażać wiarę (w.22), nadzieję (w.23) i miłość (w.24). To są trzy wielkie tematy przewodnie chrześcijańskiego postępowania.

 

W wersecie 22 dobór słów autora jest wyjątkowo pouczający. Jesteśmy przynagleni, by zbliżyć się do Boga razem. Wersy 19-25 są napisane do “braci” nie do pojedynczej osoby. Co jest szczególnego w tym, że polecenie to jest w liczbie mnogiej?

 

W całym tym fragmencie autor podkreśla co mamy robić razem.

Jak może wyglądać wspólne “przybliżanie się do Boga”? (w.22)

 

Jak może wyglądać wspólne “trzymanie się niewzruszenie nadziei”? (w.23)

 

Jakie są niektóre praktyczne sposoby jakich mozemy użyć, by pobudzać się nawzajem do miłości i dobrych uczynków? (w.24)

 

Po tym jak ten tekst zachęca nas do robienia tych trzech rzeczy, radzi nam by unikać jednej - nie przestawajcie sie spotykać. Jak myślisz, dlaczego to może być problem?

 

Ten fragment wzywa nas do życia w wzroście we wspólnocie. Małe grupy nie są jedynym przejawem życia wspólnoty. Są jednak jedną z ważnych form życia wspólnotowego, które pomagają wierzącym wzrastać.

.Zastosowanie prawdy

 

Miejscem startu jest określenie celu małej grupy. Jest kilka ważnych pytań do rozważenia, podczas gdy formujesz małą grupę.

 

♦ W jaki sposób twoja mała grupa wpisuje się w większy obraz jakim jest rozwijanie ruchu?

♦ Czy twoja mała grupa jest częscią planu dotarcia do okreslonej części uczelni? 

♦ Czy jesteś skupiony na ewangelizacji? Pomocy nowym wierzącym we wzroście? Szkoleniu wierzących do służby innym?

♦ Czy twoja mała grupa stara sie rozwijać przyszłych liderów?

 

Proś Boga, by poprowadził cię do konkretnego celu małej grupy.

 

Kluczowe elementy

 

Cel twojej małej grupy pomoze ci określić co powinno być elementem waszych spotkań. Ponieważ celów może być wiele, nie możemy podac ci precyzyjnej listy tego, co potrzebujesz robić. Jednakże wielu prowadzących małe grupy w kontekście budowania ruchów określa poniższe rzeczy jako pomocne:

 

- Modlitwa / Uwielbienie                               - Szkolenie

- Czas dzielenia i historii z życia                 - Wizja         

- Studium Słowa Bożego                                

- Ustalenie celów i wzajemnej odpowiedzialności

 

Ten link może być pomocny: https://youtu.be/sa_WFQPg-s0

 

Role lidera

 

Lider małej grupy może mieć kilka ról. Lider jest nauczycielem, moderatorem dyskusji oraz kimś kto włącza innych w prowadzenie grupy. Jako lider, możesz mieć więcej doświadczenia w studiowaniu Slowa niż inni członkowie grupy. Istnieją rzeczy, które potrzebują wyjaśnienia, kiedy studiujemy Słowo. Jako prowadzący dyskusję twoim zadaniem jest pomóc członkom grupy odkryć prawdę dla siebie. Samodzielne odkrywania zawsze było wyjątkowo efektywnym sposobem nauki. W grupie są inni, którzy będą wzrastali przewodząc. Zaangażuj ich, wyposaż w to czego potrzeba do prowadzenia odpowiedniego elementu spotkania. (Nakreśl przed członkami swojej grupki wizję bycia liderem, a oni wkrótce moga stać się liderami kolejnych grupek.)

 

Dyskusja w grupie może być jak urzekający, dobrze rozegrany mecz siatkówki. Jako lider, podajesz drużynie piłkę zadając dobre pytanie. Ktoś odpowiada, podając piłkę kolejnej osobie, by odpowiedziala. Kazdy angażuje się we wspólny wysiłek.

 

Kiedy rozgrywka się kończy, lider zadaje kolejne pytanie. Celem nie jest podtrzymanie dyskusji, ale poprowadzenie jej w takim kierunku, by wspomóc proces nauki i zmiany życia. Na przykład, w kontekście studium Biblii pytania pomagają grupie zgłębić znaczenie Pisma i zastosować jego zasady w życiu. Kiedy twoja grupa omawia swoją służbę na uczelni pytania pomagają wszystkim w uczestnictwie i dzieleniu się swoimi przemyśleniami.

 

Rozegranie ekscytującego meczu siatkówki wymaga praktyki, przygotowania i ciężkiej pracy. To samo jest prawdą w odniesieniu do efektywnego prowadzenia małej grupy. Niektóre pytania są niezwykle efektywne. Inne mogą byc dziecinne lub trudne.

 

Zadawanie pytań jest niezbędne:

 

Jednym z celów małej grupy jest budowanie społeczności. Społeczności rozwijają się przez interakcję. Relacyjna dynamika grupy bedzie wykorzystana przez Boga. Lider grupy pomaga wszystkim uczestniczyć w dyskusji, tworząc kontekst, w którym rozwijają się głębsze relacje. Zadawanie pytań jest wspaniałym sposobem sprzyjającym wymianie zdań.

 

Dobrym sposobem by rozpocząć studium jest używanie otwartych pytań, które poruszają zagadnienie, które pózniej bedzie przedmiotem studium. To nie jest pytanie tylko “zapoznawcze”, ale takie które łączy Słowo z codziennym życiem. Na przykład: wyobrażmy sobie, że studiowaliście Efezjan 5 gdzie Paweł zachęca swoich przyjaciół do “naśladowania Boga.” Możesz zacząć od otwartego pytania takiego jak: “Kim chciałeś zostać kiedy dorośniesz i dlaczego myślałeś by stać się podobnym akurat do tej osoby?” Dzięki jednemu pytaniu grupka zaczyna się poznawać, a równocześnie zostaje zarysowany kontekst dla studium Efezjan 5.

 

Podczas studium zadaj uczestnikom grupki pytania, które spowodują, że z uwagą sięgna do tekstu badając jego znaczenie. Aby zadawać efektywne pytania lider potrzebuje już mieć przestudiowany dany tekst, tak by go dobrze rozumieć.

 

Polecamy ci skorzystanie z pracy wykonanej przez innych w przygotowaniu interaktywnych studiów Biblijnch. Cru ma kolekcję materiałów do studium w małej grupie o nazwie “Cru.comm” (pol. Kurs na…) Te lekcje oferują ci część pytań jakie możesz chcieć zadać swojej grupce. Możesz znależc te materiały tutaj (w j. ang): Cru.comm

 

Prowadzenie zróżnicowanej grupy może być pełne wyzwań.

 

Załóżmy, że mała grupka będzie omawiać przypowieść Jezusa o człowieku mądrym i głupim, budujących domy na skale i na piasku. Oto, w zarysie, uczestnicy tej grupki:

 

1. Lider grupki, który bardzo stara się uczynić studium interaktywnym i interesującym. Lider przestudiował lekcję i zna dobrze jej treść.

2. Natalia jest bardzo cicha i nieco wycofana społecznie. Nawet lider nie wie o niej zbyt wiele. Podczas spotkania czuje się przygnębiona z powodu osobistego problemu.

3. Wojtek to prawdziwy gaduła. Uwielba słyszeć swój własny głos i ma teorię oraz opinie na każdy temat. Jeśli lider zada 10 pytań, Wojtek odpowie na conajmniej 8 z nich.

4. Stefan jest uprzejmy i łatwo go polubić. Z czasem dla lidera grupki stało się jasne, że “bycie lubianym” stanowi wysoką wartość dla Stefana, tak że ma tendencję do zgadzania się ze wszystkimi. Jego mysli i przekonania zdają się raczej lustrzanym odbiciem grupy, w której sie znajduje niż czymś co rzeczywiście wypływa z jego serca.

5. Ela jest szorstka w obejściu. Generalnie, jest krytycznie nastawiona do wszystkiego. Nic nie jest wystarczająco dobre. Ma zwyczaj wytykania wad, jakie dostrzega.

 

 

Jak myślisz jak potoczy się dyskusja w tej grupie 5 osób?

 

Jakich wyzwań możesz się tu spodziewać?

 

Jako prowadzący jak możesz się przygotować do pracy z tą interesującą grupą osób??

 


Działanie

 

Czas zaplanować twoją małą grupę. Przejdz przez poniższe tematy, które pomogą ci określić w jaki sposób rozpoczniesz i będziesz prowadził grupę.

1) Kto powinien być częścią grupy?

2) Kogo powinieneś zaprosić do wzięcia udziału?

3) Dlaczego wybrałeś akurat te osoby?

 

W świetle twojego celu by budować ruchy i w świetle tego kogo wezwiesz do bycia w grupie, jaki jest cel tej grupki?

 

Zapisz cel. Im jaśniejszy, tym łatwiej będzie ci wezwać kogoś by był jego częścią.

 

Co będziecie studiować?

Przejrzyj dostępne materiały. Jakie fragmenty lub zagadnienia pasują do celu grupy? Zapisz kilka pierwszysch pomysłów na studium dla twojej grupy.

 

Kiedy, gdzie i jak długo?

1. Jakie jest najlepsze miejsce by sie spotkać??

2. Jaki jest najlepszy czas na spotkanie?

3. Jak długo będzie trwało spotkanie?

 

Budowanie relacji i wspólnoty.

 

1. Co zrobisz by zapewnić kontekst, w którym ludzie poznają się i zostają przyjaciółmi?

2. Czy jest coś fajnego co grupa chciałaby zrobić razem?

 

Kiedy już odpowiedziałeś na te pytania powinieneś być gotów, by zrobić krok wiary i rozpocząć małą grupę. Bóg ci pomoże, wyposaży i poprowadzi kiedy będziesz prowadzić innych.

 

Wierzymy, że Bóg może użyć małych grup w procesie zmiany życia.

Klucze do stworzena dobrego środowiska

Dzięki odrobinie planowania możesz stworzyć właściwą atmosferę.

Miejsce:

Spotkajcie się w nieformalnej i łatwo dostępnej lokalizacji. Zazwyczaj świetnym miejscem na spotkanie jest pokój jednego z członków grupy, o ile to jest OK dla jego współlokatorów. Miejsca takie jak kościół mogą onieśmielać nowych członków grupy. Podobnie klasa/sala na uczelni może być miejscem znanym i dostępnym, ale wpływać negatywnie na komunikację i ciepły nastrój.

Czas:

Ustal terminy spotkań tak, by wszyscy uczestnicy mogli na nie przychodzić. Wybierz czas, kiedy ludzie nie będą zmęczeni i śpiący. Upewnij się, czy nie koliduje to z planem zajęć żadnej z osób. Piątek po południu i późny wieczór to lepszy czas na wyluzowanie lub odsypianie, niż na spotkanie małej grupy.

Aranżacja wnętrza:

Ustaw krzesła tak, aby wszyscy się widzieli. Dobrze jest wykorzystać krzesła o jednakowej wysokości i ustawić je na planie koła. Zwróć też uwagę na odległości pomiędzy uczestnikami. Starajcie się usiąść na tyle blisko, aby każdy mógł miec kontakt wzrokowy i łatwo słyszeć innych, ale nie tak blisko, by ludzie czuli się niezręcznie lub by ich przestrzeń osobista została naruszona.

Zakłócenia:

Spotkajcie się w miejscu, gdzie możesz kontrolować zakłócenia na tyle, na ile to tylko możliwe. Wprowadź zwyczaj nieodbierania telefonów podczas studium. Umieść informację na drzwiach, aby nikt nie przeszkadzał.

Przekąski:

Upewnij się, czy masz dobre oświetlenie, by stworzyć ciepły nastrój. Nikt nie powinien siedzieć tak, by oślepiało go słońce lub zbyt jasne okno. Podobnie, unikaj ciemnych pomieszczeń przypominających piwnicę. Macie budować wspólnotę, a nie oglądać film.

Oświetlenie:

Upewnij się, że masz dobre oświetlenie, by stworzyć ciepły nastrój. Nikt nie powinien patrzeć prosto w słońce lub oslepiająco jasne okno. Podobnie, unikaj ciemnych przypominających grobowiec pomieszczeń. Macie budować wspólnotę, a nie oglądać film.

Biblie:

Biblię można ściągnąć na telefon lub tablet. Możesz pomóc w tym swoim przyjaciołom. Ponieważ dostępnych może być wiele tłumaczeń Biblii, możesz wskazać wersję, która będzie używana przez większość uczestników.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.