06. Dzielenie się osobistą historią

Jezus rzekł do niego: Wracaj do domu, do swoich, i opowiadaj im wszystko, co Pan ci uczynił i jak ulitował się nad tobą.

Marka 5:19

Co i dlaczego

Doświadczyłeś działania Bożego Ducha w swoim sercu. Wiesz, jak to jest iść na zajęcia z głową pełną pytań. Kiedy się rozglądasz, widzisz innych, którzy nie znają Jezusa i zastanawiasz się: Kiedy usłyszą o Zbawicielu? Kiedy poznają przesłanie krzyża?  

 

Takie pytania pochodzą od Boga. Z powodu naszej miłości do Niego chcemy pomóc innym poznać Jezusa. Z powodu naszej miłości do innych studentów chcemy przedstawić ich temu Jedynemu, który może odnowić ich relację z Bogiem. Tak więc zadajemy sobie pytania: „Jak mogę pomóc?”, „Jak mogę podzielić się ewangelią z innymi?”.

 

Bóg przygotowuje swoje dzieci do tego, aby stały się Jego ambasadorami (2 Kor 5,20). Przygotowuje nas między innymi przez to, że każdemu z nas daje pewną historię..... Dzięki Bożej łasce nie jesteśmy już ludźmi, którymi byliśmy kiedyś. Dzięki tej łasce otrzymaliśmy przebaczenie i mamy pewność, że jesteśmy kochani wieczną miłością. Dzięki takiej zmianie historia naszego życia staje się warta tego, aby ją często opowiadać..

 

Bóg chce, abyś zaczął opowiadać swoją historię. Chce, abyś opowiedział, w jaki sposób zmienił twoje życie.

 

Nauka ze Słowa

Wydarzyło się to na zakurzonej drodze z Jerozolimy do Damaszku, prawdopodobnie w 35 roku. Niebo otworzyło się w rozbłysku oślepiającego światła, które zalało Szawła i jego bandę religijnych opryszków. Powaliło Szawła na kolana. Był przerażony słowami, jakie dobiegły go z nieba. Głos powiedział mu, że Ten, którego najbardziej nienawidził i którego fanatycznie prześladował to nie kto inny, jak Boży Mesjasz. To był dramatyczny punkt zwrotny dla faryzeusza, który miał wyrobione przekonanie, że Jezus z Nazaretu był fałszywym prorokiem. (Tę historię można znaleźć w Dziejach 9,1-19)

 

Pismo mówi nam, że Szaweł, którego imię zmieniono na Paweł, często opowiadał tę historię. Możemy się wiele nauczyć z faktu, że wciąż na nowo się nią dzielił.

 

4_paul-conversion

W Dziejach 22 Paweł opowiada swoją historię w dramatycznych okolicznościach. Służył wtedy Bogu jako apostoł już od piętnastu lat. Był uzdolnionym nauczycielem, filozofem i mówcą. Nie było takiego materiału, którego nie przekazałby w kompetentny sposób. Jednak przy tej okazji, kiedy zwracał się do dużej grupy ludzi...z których wielu nie spotkał wcześniej osobiście, a wielu nie miał zobaczyć ponownie… zdecydował się podzielić swoją historią.

 

Przeczytaj Dzieje 22:1-21

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

Jakie są twoje obserwacje dotyczące opoweści Pawła? Co zdecydował się przekazać?

Ile czasu zajęło ci przeczytanie tej historii? (w minutach)

 

 

Analiza historii Pawła pokazuje, że postępował według podstawowego planu. Podzielił się krótko tym, jak wyglądało jego życie ZANIM przyszedł do Chrystusa. Potem opowiedział, JAK przyszedł do Chrystusa. W końcu wspomniał o kilku zmianach w swoim życiu będących REZULTATEM przyjścia do Chrystusa.

 

Historia Pawła wydaje się być jedną z jego ulubionych form przekazu. W Dziejach 26 Paweł miał okazję mówić do króla. Król Agryppa był bardzo ważną osobą, odpowiedzialną za nadzór nad większością terytorium Izraela. Ponownie Paweł znalazł się w sytuacji, w której zwracał się do kogoś po raz pierwszy, a nie spodziewał się rozmawiać z nim ponownie. W tej sytuacji uczony, przywódca religijny i nauczyciel zdecydował się opowiedzieć historię.

 

Przeczytaj Dzieje 26:1-23

(lub obejrzyj dramatyczną rekonstrukcję sceny zapisanej w Dziejach 26).

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

Jakie było przesłanie Boga do swego ludu? (vs. 14)

 

Wygląda na to, że Paweł chętnie opowiadał swoją historię. Używał swojego świadectwa by nawiązać kontakt z odbiorcami i skierować ich uwagę na Jezusa. Chcielibyśmy być jak Paweł.

 

Zastosowanie prawdy

 

Poprzez wieki ludzie lubili słuchać historii. Również obecnie dobra historia ma podobną moc wpływu, jak tysiące lat temu. Stymuluje ciekawość słuchacza i czyni przesłanie rzeczywistym.

 

Twoja historia może być jednym z najlepszych narzędzi do dzielenia się ewangelią. Jeśli będziesz opowiadać ją często i dobrze, ludzie prawdopodobnie zrozumieją lepiej i ciebie, i ewangelię.

 

Już czas, abyś popracował nad swoją historią. Większość dobrych gawędziarzy doskonaliło się w sztuce opowiadania. Są przygotowani, aby przekazać swoją opowieść. Nie tylko znają historię, ale wiedzą też, jak ją opowiedzieć.

W większość historii nie ma oślepiającego światła z nieba. Tak, historia Pawła miała dramatyczny element, który był wyjątkowy. Ale twoja historia również jest wyjątkowa. Zawiera różne elementy, których Bóg użyje, by dotknąć serc twoich słuchaczy.

Krok po kroku:  

Wybierz przykłady tego, jakie było twoje życie zanim złożyłeś swoją wiarę w Chrystusie.

   Powiedz jaki byłeś?

   Czym się zajmowałeś?

   Pomocne jest zawarcie przykładu, który żywo przedstawia jak to wyglądało

 

Następnie, pomyśl o tym jak przyszedłeś do Chrystusa.

   Gdzie byłeś?

   Z kim przebywałeś?

   O czym myslałeś?

   Co powiedział ci Bóg?

   Co zrozumiałeś na temat Jezusa?

   Dlaczego zdecydowałeś się zaufać Jezusowi? 

Na koniec, jak twoja decyzja zaufania Chrystusowi zmieniła twoje życie?

   Jakie są oznaki tego, że Bóg działa w twoim życiu?

   Jak zmieniło się twoje życie?

Aby zobaczyć, jaką rolę może odegrać osobista historia w dzieleniu się ewangelią, możesz obejrzeć następujące świadectwo (w języku angielskim). Poniżej znajdziesz odnośniki do innych świadectw.

 

Świadectwa online w języku angielskim -

Osobiste historie online

Historia Amandy

Historia George'a

 

 

Działanie

 

Czas byś opowiedział swoją historię.Na początku podziel się swoją historią z prowadzącym twoją grupkę lub z kimś z twojego zespołu. Poproś by pomogli ci poprzez jej wysłuchanie. Potem zapyaj ich czy twoja historia jest zrozumiała i czy mają jakiekolwiek sugestie co do tego jak dobrze ją opowiedzieć.

 

Następnie, podziel sie swoją historią z kimś kto potrzebuje usłyszeć o Jezusie. Umów sie na kawę z przyjacielem. Uchwyć okazję, kiedy kogoś poznajesz i podziel sie tym najważniejszym momentem ze swojego życia. Módl się, by Bóg użył twojej historii by pobudzić duchowy głód drugiej osoby.

 

Pomyśl, czego się nauczyłeś

 

Teraz, kiedy już podzieliłeś sie swoja historią kilka razy poświęć chwilę by uchwycić, co ci się w tym doświadczeniu podobało.

 

Co takiego zrobiłeś, co czujesz, że było efektywne?

 

Czy jest jakaś część twojej historii, nad którą chciałbyś popracować? Jeśli tak, to jaka?

Podaj dalej

 

Każdy ma historię do opowiedzenia. Możesz pomóc komuś nauczyć się opowiadać osobistą historię.

 

Poproś kogoś, aby podzielił się z tobą tym, jak zaufał Chrystusowi. Słuchaj z uwagą. Kiedy skończy, zachęć go mówiąc, która cześć historii szczególnie cię dotknęła. Jeśli okaże zainteresowanie, opowiedz mu o narzędziu, dzięki któremu może nauczyć się dobrze przekazywać swoją historię. Możesz podzielić się arkuszem pracy, którego używałeś do przygotowania swojego świadectwa.

 

Dodatkowe pomoce:

 

Poniższy film w dobry sposób wyjaśnia w jaki sposób przygotowujemy osobiste świadectwo (w języku angielskim):

Jak przygotować świadectwo - film w jęz. angielskim

Podziękowania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.