05b. Jak zakończyć rozmowę – diagram

Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego.

Jana 1:12

Co i dlaczego

 

Bycie świadkiem tego, jak ktoś uczestniczy w procesie przejścia z królestwa ciemności do królestwa światła jest jednym z najcenniejszych doświadczeń tu na ziemi. Widzieć, jak Bóg zabiera grzech człowieka i przyobleka go w sprawiedliwość Chrystusa, to coś zapierającego dech w piersi. Patrzenie na ten proces i udział w nim jest wspaniałe. W mgnieniu oka Boża łaska dokonuje tego, czego nie mógł dokonać żaden człowiek.

 

Nie każda duchowa rozmowa kończy się tak wspaniałą chwilą. Jedną rzeczą jest odbyć ogólną rozmowę o Jezusie i chrześcijańskich przekonaniach, a inną jest doprowadzić ją do punktu, w którym zapraszamy kogoś do złożenia swej wiary w Jezusie, Zbawcy wszystkich ludzi.

 

W tej lekcji nauczysz się, w jaki sposób pokierować rozmową, aby doprowadzić kogoś do decyzji.

Nauka ze Słowa

Przeczytaj Dzieje 16:25-34

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

 

Znajdujemy tu jedno z najlepszych pytań w całym Piśmie –„Panowie, co mam czynić, aby się zbawić?”. Coś wydarzyło się w sercu rzymskiego strażnika. Obudził się rano i rozpoczął normalny dzień, w którym jego umysł podążał zwykłymi ścieżkami. Jednak coś się zmieniło. Doszedł do wniosku, że potrzebuje zbawienia.

 

Jak myślisz, co wyrażał rzymski żołnież przez słowa: “Panowie, co mam czynić, aby się zbawić?”

 

W wersecie 33 widzimy, że dzięki swemu pytaniu żołnierz przyszedł do Chrystusa.

 

Jakie znaczenie ma to, że ten rzymski żołnierz został ochrzczony przez Pawła?

 

W tej historii widzimy jak żołnierz dochodzi do osobistego wniosku. Dlaczego było to znaczące, że żołnierz zobaczył swoją potrzebę zbawienia?

 

W więzieniu w Filippi rzymski strażnik zmienił swoje postrzeganie siebie. Stał się świadomy swojej potrzeby. Ta nowa świadomość skłoniła go do zadania nowych pytań.

 

Wiele osób ma w głowie zestaw pytań dotyczących Boga i rzeczywistości duchowej. Często te pytania wcale nie prowadzą ich w kierunku Bożego Królestwa. Weź pod uwagę następujące pytania:

 

♦ Czy naprawdę jestem taki zły?

♦ Czy to naprawdę ma znaczenie, w co wierzę?

♦ Czy nie jestem lepszy niż przeciętna osoba?

 

Za tymi pytaniami kryje się samoocena. Brak świadomości swego stanu duchowego  jest zawsze główną przeszkodą.

Zastosowanie prawdy

 

Jak pomóc ludziom właściwie określić swój duchowy stan 

 

Diagram zawiera kilka pytań stworzonych konkretnie dla tego celu. Proszę, spójrz na stronę, z której pochodzi diagram. Odnajdziesz tam pytanie:

 

Jeśli miałbyś umieścić siebie gdzieś na tym obrazku, gdzie by to było?

 

To pytanie wzywa rozmówcę do dokonania wyboru. Może on umieścić się na górnej linii wykresu, co znaczyłoby, że zdecydował się uwierzyć w Jezusa. Może też umieścić się na dolnej linii, symbolizującej osobę, która nie złożyła swojej wiary w Chrystusie. Istnieje kilka możliwych odpowiedzi na to pytanie.

 

Jeśli ktoś utożsamia się z osobą reprezentowaną przez dolną linię (nie zaufał Chrystusowi), możemy łatwo przejść do następnego pytania: „Gdzie na tym diagramie chciałbyś się znaleźć?” . 

Jeśli z kolei ktoś określa się jako osoba poddana Chrystusowi (górna linia), to powinniśmy zareagować pozytywnie, dziękując jej za przyznanie się do tego, że Chrystus odgrywa ważną rolę w jej życiu. Kiedy ktoś mówi, że Chrystus zajmuje centralne miejsce w jego życiu, możemy odpowiedzieć: „To wspaniale! Czy możesz powiedzieć mi, kiedy Jezus znalazł się w centrum twojego życia?”. To pytanie zaprasza rozmówcę do podzielenia się swoim świadectwem. Kiedy będzie ci opowiadać o tym, jak Chrystus znalazł się w jego życiu, będziesz mógł zaobserwować, czy naprawdę rozumie centralną rolę ewangelii i wiary w Jezusa.

 

Czasem ludzie nie potrafią określić, która z linii symbolizuje ich życie. Mogą w kreatywny sposób opisywać swoje położenie w innym miejscu diagramu. To sugeruje nam, że nie postrzegają górnej linii jako tej, która w pełni ich reprezentuje. Ważne jest, że są tego świadomi, bo pozwala nam to przejść do kolejnego pytania: “Gdzie na tym diagramie chciałbyś się znaleźć?”.

 

Która linia najlepiej przedstawia twoje życie

 

Dolna linia

Jeśli ktoś uznaje, że to dolna linia diagramu symbolizuje jego życie, wyraża ważny pogląd. Obecnie nie ufa Chrystusowi by mieć relację z Bogiem. Możesz przejść do kolejnego pytania, które bada, co ta osoba chciałaby widzieć w swym życiu.

Górna linia

Jeśli ktoś uznaje, że to górna linia diagramu symbolizuje jego życie, to pokazuje, że Chrystusa zajmuje w nim ważne miejsce. Tutaj właściwe byłoby zapytać: „Czy możesz opowiedzieć mi o tym, jak to się stało, że zaufałeś Chrystusowi, by odnowił twoją relację z Bogiem?”. To pytanie zachęci rozmówcę do podzielenia się z tobą swą osobistą historią.

Żadna z linii. Widzę to inaczej.

Niektórzy ludzie nie lubią pytań typu albo/albo. Inni z kolei naprawdę nie potrafią dopasować się do  diagramu. Widać jednak, że nie utożsamiają się z osobą reprezentowaną przez górną linię, a ty dowiadujesz się czegoś na temat ich poglądów na Jezusa. W tym momencie nie wydają się Mu ufać.

Czas na ćwiczenia

 

Najlepiej uczymy się w działaniu. Stajemy się mistrzami przez praktykę.

 

Wraz ze swoim partnerem, z którym będziesz ćwiczył, przeczytajcie jeszcze raz trzy opinie przedstawione powyżej. W tej symulacji będziesz używać diagramu, aby pomóc swemu partnerowi w dokonaniu duchowej samooceny. Wyjaśnij mu znaczenie diagramu i zadaj pierwsze pytanie. Twój partner odpowie zgodnie z jedną z trzech odpowiedzi powyżej. Później ty zareagujesz na to, co powie twój partner.

 

Przejdz przez to ćwiczenie trzy razy wykorzystujac każdą z typowych odpowiedzi.

 

Kolejne pytanie:

 

Chcemy dać naszemu rozmówcy możliwość złożenia wiary w Chrystusie. Pytanie: „Gdzie na tym diagramie chciałbyś się znaleźć?” może pomóc komuś przybliżyć się do decyzji. Oczywiście istnieją różne możliwości odpowiedzi na to pytanie.

 

Jeśli ktoś chciałby, aby górna linia reprezentowała jego życie, najbardziej odpowiednie będzie wyjaśnienie,  jak może uwierzyć i przyjąć Chrystusa. Możesz mu dać okazję do modlitwy i złożenia wiary w Jezusie.

 

Musimy być przygotowani na rozmowę z osobą, która odpowiada, że chce pozostać na dolnej linii. Można wtedy powiedzieć, że może nadejść dzień, kiedy ta osoba będzie zainteresowana życiem kierowanym przez Chrystusa. Dlatego chcielibyśmy krótko wyjaśnić, jak ktoś może poddać swoje życie Chrystusowi, jeśli zechce. 

 

 

 

Czas na ćwiczenia

 

Ze swoim partnerem przećwiczcie obie odpowiedzi na pytanie: “Gdzie, na tym diagramie chciałbyś się znalezć?”

 

 

Trzecie pytanie

 

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: „Czy chciałbyś zaufać Chrystusowi, wierząc, że przywróci twoją więź z Bogiem ?”. Bóg może wykorzystać to pytanie, aby przyprowadzić kogoś bardzo blisko miejsca decyzji. Jeśli chce zaufać Chrystusowi, przedstaw mu jeszcze raz modlitwę wyrażającą wiarę w Jezusa. Zaproponuj, aby powtarzał za tobą jej słowa, albo żeby pomodlił się własnymi słowami. 

 

Jeśli ktoś przyjmuje Chrystusa lub jest już wierzącym

 

Kiedy ktoś przyjmuje Chrystusa lub odkrywasz, że rozmawiasz z wierzącym, mądrze jest zadać dwa dodatkowe pytania.

 

♦ Czy te informacje są dla ciebie wartościowe?

♦ Z którym ze swoich znajomych chciałbyś się tym podzielić?

 

Zachęć wierzącego do zapisania imion i rozmowy z tymi osobami.

"Gdzie, na tym diagramie chciałbyś się znalezć?" 


 

“Czy chciałbys zaufać Chrystusowi, wierząc, że przywróci twoją więz z Bogiem?”

 

 

Działanie

 

Wybierz się razem z przyjacielem lub z kimś, kto podziela twoją pasję dla Chrystusa na rozmowę ewangelizacyjną. Podziel się swoją wiarą i pomóż swemu rozmówcy określić, jaka jest jego sytuacja duchowa. Proś Boga, by przygotował drogę, tak abyś mógł doprowadzić tę osobę do decyzji zaufania Jezusowi.

 

Pomyśl, czego się nauczyłeś

 

Czego się nauczyłeś na temat pomagania komuś w dokonaniu właściwej duchowej samooceny?

 

Co poszło dobrze podczas rozmowy?

 

Co możesz poprawić, kiedy kolejny raz będziesz się dzielić swoją wiarą?

 

Czy był taki moment w rozmowie, kiedy chciałeś ją skierować na bardziej osobiste tory, ale było to trudne? Analizując tę sytuację, czy masz jakieś pomysły na to, co mógłbyś zrobić następnym razem?

 

Omów swoje doświadczenie ze swoim mentorem lub liderem grupy. Poproś, aby ci opowiedział, czego sam się nauczył na temat nawiązywania rozmowy z innymi.

Podziękowania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.