08. Pomaganie nowemu wierzącemu we wzroście

Jak więc przejęliście naukę o Chrystusie Jezusie jako Panu,

tak w Nim postępujcie: zapuśćcie w Niego korzenie i na Nim dalej się budujcie,

i umacniajcie się w wierze, jak was nauczono, pełni wdzięczności.

 

Kolosan 2:6-7

Co i dlaczego

 

Fakt, że przechodzisz przez tę lekcję prawdopodobnie wskazuje na to, że dobrze ci idzie w procesie zakorzeniania się i umacniania w wierze. Odkryłeś, że Pismo pełne jest przemieniających życie prawd. Duch i Pismo Święte prowadzą cię coraz lepiej oświetloną ścieżką.

 

Nie każdy idzie taką drogą. Prawdopodobnie pamiętasz, jak to było potykać się w życiu, opierając się na fałszywych założeniach. Może pamiętasz czas, kiedy niewiele wiedziałeś o Jezusie. Większość studentów pozostaje w podobnej niewiedzy. Desperacko potrzebują pomocy. Bóg przygotowuje do tego ciebie.

 

Jesteś Jego ambasadorem, Jego sługą, który może poprowadzić innych ku światłu, jakie ty sam odkryłeś. By móc to zrobić, potrzebne są pewne umiejętności. Dziś skupimy się umiejętnościach związanych z pomocą komuś we wzroście w wierze.

 

Będziemy ćwiczyć te umiejętności podczas pracy nad bardzo ważnym tematem. Kiedy Jezus wybaczył nam nasze grzechy i stał się Panem naszego życia, wprowadził  nas w nową relację z Bogiem. Ta nowa relacja oferuje nam pewność, jakiej wcześniej nie mieliśmy. Wielu chrześcijan spędza zdecydowanie zbyt wiele czasu cierpiąc z powodu konsekwencji, jakie niesie ze sobą  niepewność co do różnych rzeczy, które Jezus chce usunąć. Wątpią w Bożą miłość, przebaczenie i akceptację. Takie wątpliwości spowalniają duchowy wzrost. Ta lekcja przygotuje cię do tego, jak pomóc innym zbudować biblijną pewność co do tego, że są zjednoczeni z Chrystusem, zapieczętowani przez Jego obietnicę i że są Jego ukochanymi dziećmi.

Nauka ze Słowa

Przeczytaj Kolosan 2:6-7

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

W wersecie 6 Paweł podkreśla związek pomiedzy naszym doświadczeniem przyjęcia Chrystusa i tym jak rozwijamy naszą relację z Jezusem. Co to za powiązanie?

 

Werset 7 używa trzech terminów na określenie tego, co się wydarzy kiedy “chodzimy” z Jezusem. Co to za trzy wyrażenia?

 

Jak myślisz, co te trzy słowa znaczą?

 

Sięgnij pamięcią wstecz i pomyśl, czego nauczył cię Chrystus. Jakie mozesz dać przykłady tego, jak zostałeś “ukorzeniony” i “umocniony” w swojej wierze?  

Zapuszczajcie w Niego korzenie i na Nim się dalej budujcie

Przeczytaj Kolosan 2:1-3

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

W tych wersetach Paweł mówi swoim przyjaciołom w Kolosach, że nie jest bierny. Walczy o nich. Wkłada wiele wysiłku w to, by im pomóc.

 

Jakie cele miał Paweł w stosunku do wierzących według wersetów 1-3?

 

Jak myślisz, dlaczego słowo “bogactwo” jest połączone z “pełnią zrozumienia”? (w.2)

 

Gdzie można odnalezć te skarby? (w.3)

 

Kiedy zastanawiasz się nad swoim życiem zanim przyszedłeś do Chrystusa, gdzie wcześniej szukałes mądrości i wiedzy?  

 

Chcemy pomagać innym odkrywać Boże skarby i doświadczać ich wspaniałości. Oto dlaczego będziemy „walczyć” tak, jak Paweł. Nauczymy się, jak pomóc innym odkryć to Boże bogactwo.

Zastosowanie prawdy

Jezus nieustannie pomagał ludziom przybliżyć się do Boga. Pomagał im w zmianie przekonań. Jego metoda nie skupiała się na kierowaniu ich do „synagogi” czy na jakieś inne religijne zgromadzenie. Jezus pokazywał, że może pomóc ludziom zrobić krok wiary wszędzie, w każdym czasie.

Jako budujący ruchu chcemy być jak Jezus, pomagać ludziom robić kroki wiary zawsze i wszędzie. Dzięki Bożej łasce możemy się z nimi spotkać, otworzyć Boże Słowo, podzielić się Bożymi prawdami i pomóc im we wzroście.

Przez tę lekcję wprowadzamy cię do czteroczęściowej serii spotkań stworzonej po to, by pomóc nowym wierzącym zrobić pierwsze kroki wiary. Te interaktywne narzędzia są błogosławieństwem dla wielu (nawet dla tych, którzy znali Chrystusa od lat, ale do tej pory nie odkryli tych prawd)

♦ Od niepewności do pewności

♦ Od poczucia bycia bezwartościowym do przebaczenia

♦ Od bezsilnego do pełnego sił

♦ Wzrost ku dojrzałości

Skupimy się teraz tylko na pierwszym spotkaniu.

Omówienie narzędzia:

Narzędzie do prowadzenia spotkania, z którym będziesz pracować jest interaktywne. Twoją podstawową rolą jest pomoc drugiej osobie w odkryciu Bożej prawdy, podczas czytania Słowa. Istota tej lekcji zawiera się w kilku pytaniach, które poprowadzą daną osobę w odkrywaniu tego, co Bóg powiedział w swoim Słowie.

Idź do pierwszej lekcji:  Od niepewności do pewności

Potraktuj pracę nad tą lekcją jako działanie zespołowe. Czytajcie pytania na zmianę. Kiedy jest instrukcja, aby przeczytać fragment z Pisma, poproś studenta, aby on to zrobił. Przy pracy z pytaniami zachęć studenta, aby pierwszy podzielił się odpowiedzią. 

Kiedy student będzie dzielił się swoimi przemyśleniami, doceń go, nawet jeśli jego odpowiedzi są niepełne. Podkreśl to, co dobrze zrozumiał i pokieruj go tak, aby zobaczył, który fragment tekstu zawiera odpowiedź na pytanie.

To interaktywne studium jest proste. Powinieneś być w stanie zrelaksować się i cieszyć wspólnym doświadczeniem studiowania Bożego Słowa.

Jak przygotować się do poprowadzenia interaktywnego studium

1. Przeczytaj całą lekcję. Wyszukaj fragmenty biblijne i zwróć uwagę, jak tekst odpowiada na każde pytanie.

2. Przećwicz lekcję razem z partnerem.

3. Znajdź kogoś, kto będzie gotowy pomóc ci w nauce.

4. Podziel lekcję na kilka różnych części. W pierwszej części ty jesteś prowadzącym, pomagając swemu partnerowi przejść przez materiał. Zamieńcie się rolami i w kolejnej części niech to twój partner prowadzi ciebie.

Po tym ćwiczeniu oceńcie, jak wam poszło. Poproś o informację zwrotną, która może pomóc ci udoskonalić swoje umiejętności.

Wskazówki do pracy ze spotkaniami ugruntowującymi VOLT

Paweł mówił o byciu „mistrzem budownictwa”, co oznacza, że znał się dobrze na tym, co robił. Chcemy być jak on, gdy służymy Panu.

Zadawaj pytania i wyrażaj zaciekawienie

Lekcja zawiera wiele pytań. Każde jest stworzone z myślą o nowym wierzącym. Pozwól mu zmagać się z tekstem i odkryć prawdę. Słuchając jego odpowiedzi, wyrażaj zaciekawienie. Staraj się dowiedzieć, w co naprawdę wierzy. Dobrze ci poszło, jeśli osoba, z którą rozmawiasz wypowiadała się przez większą część spotkania. Naprawdę odkryj, co myśli i nakieruj na Boże Słowo. Niech ono pomoże osobie zbudować właściwe przekonania.

Czytanie fragmentów Biblii na zmianę

Najważniejszą częścią każdej lekcji jest Biblia. Staraj się, aby wasza dyskusja była związana ze Słowem Bożym. Niech osoba, z którą pracujesz przeczyta niektóre fragmenty na głos. Ty możesz przeczytać inne fragmenty. Teksty są albo widoczne w lekcji, lub wystarczy kliknąć link, aby je zobaczyć.

Odpręż się i ciesz filmikami

Każda lekcja zawiera przynajmniej jeden film. Te krótkie prezentacje wideo wnoszą różnorodność do waszej interakcji. Niektórzy ludzie będą bardzo zadowoleni z tego, że filmik dodaje materiałowi smaku. Na innych nie wywrze to wrażenia. Oczywiście, pracujemy z bardzo różnymi ludzmi. Poświęć czas na to, by druga osoba mogła cieszyć się z oglądania filmu.

Co z wpisywaniem odpowiedzi?

To, jak chcesz wypełnić puste pola zależy w zupełności od ciebie. Możesz po prostu porozmawiać o odpowiedziach. Możesz dać czas osobie, z którą pracujesz, by zapisała swoje odpowiedzi. Decyzja należy do ciebie. Czuj się wolny!

Rysuj i bazgraj

Każdy ma swój własny styl. Jesli lubisz rysować i szkicować - NIE KRĘPUJ SIĘ. Nadaj tym spotkaniom SWÓJ STYL. Dodaj swoją osobowość, wyraź swoje serce. Jeśli najlepiej pracuje ci się z kartką i długopisem … to proszę bardzo!

Działanie

 

Umów się z nowym wierzącym, aby omówić pierwsze ze spotkań. (Jeśli jeszcze nie miałeś okazji widzieć, jak ktoś przychodzi do Chrystusa, możesz spotkać się z osobą będącą potencjalnym uczniem). Powiedz mu przed spotkaniem, że w Biblii znajdują się wersety odnoszące się do tematu studium i że dla ciebie pomocne było zobaczyć, co mówi Biblia.

 

Pomyśl, czego się nauczyłeś

 

Czego nauczyłem się na temat pomocy drugiej osobie we wzroście w wierze?

 

Jakie mam pytania związane z pomaganiem komuś we wzroście?

 

Podziel się tymi pytaniami ze swoim liderem/prowadzącym grupę?  

 

Podaj dalej

 

Ta lekcja pokazała ci kilka rzeczy, które teraz możesz przekazać innym. Masz łatwe w użyciu materiały, z którymi mogą pracować też inni.

 

Co przekażesz i komu?

 

Podziękowania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.