09. Pomaganie nowemu wierzącemu we wzroście – 2

Jak więc przejęliście naukę o Chrystusie Jezusie jako Panu, tak w Nim postępujcie: zapuśćcie w Niego korzenie i na Nim dalej się budujcie, i umacniajcie się w wierze, jak was nauczono, pełni wdzięczności.

Kolosan 2:6-7

Co i dlaczego

 

Wspaniałe są dla nas te niezwykłe chwile, kiedy ktoś składa swoją wiarę w Jezusie. Celebrujemy ten moment, dziękujemy Bogu i mówimy naszym przyjaciołom o cudownym Bożym dziele. Bóg stworzył nowe życie, które na swoim wczesnym etapie jest bezbronne i kruche. Nowi wierzący potrzebują zachęty i pomocy w tym przełomowym momencie.

 

Jak często wydaje się, że gdy tylko podzieliliśmy się z kimś Chrystusem, to presja egzaminów, zajęć w naszym ruchu i potrzeby naszych przyjaciół zaczynają na nas napierać? Mogą minąć tygodnie, zanim zdamy sobie sprawę, że nie dbamy o dalszy kontakt  z osobą, która przyszła do Chrystusa. Być może jest to część duchowej walki, która trwa wokół nas.

 

Każdy ma swoją drogę, różne osoby poruszają się w różnym tempie. Możesz się, zorientować, że docierasz do ludzi, którzy nie poszukują tak aktywnie duchowych spraw jakbyś sobie tego życzył. Nie zniechęcaj się.

 

Ponownie zwracamy naszą uwagę ku temu, jak pomóc komuś zakorzeniać i umacniać się w wierze. Proces ten będzie wymagał celowości, miłości i mądrości.

Nauka ze Słowa

Przeczytaj 1 Koryntian 3:5-9

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

O jakich dwóch zadaniach jest mowa w tym tekście? (wers 6)

 

W oparciu o lekcje tego kursu, które dotychczas przestudiowałeś, jakie masz pomysły na temat tego jak możemy zrealizować te zadania?

 

Dlaczego mamy pewność co do rezultatu naszej pracy? (wersy 6-7)

 

Używając języka tego tekstu, dlaczego chcemy przeprowadzić kogoś przez kolejne spotkania studium?

 

Jaki wpływ miałoby to na ruch jeśli nie robilibyśmy tego typu spotkań studium?

 

Podlewanie ziarna może być wyzwaniem:

 

C.S. Lewis w swojej książce „Listy starego diabła do młodego” spogląda na duchowe tematy z wyjątkowej perspektywy. Jego twórczość pozwala nam na wgląd w fikcyjne dyskusje dwójki naszych przeciwników (demonów), którzy starają się powstrzymać rozszerzanie się Bożego Królestwa.

 

W jednej z takich dyskusji wrogi weteran, wujek Krętacz, mówi swojemu uczniowi, że człowiek nie powinien móc rozważać duchowych spraw zbyt głęboko. Głębokie przemyślenia prowadzą do poświęcenia i wzrostu w wierze. Dlatego strategią wroga jest sprawić, by wierzący byli zajęci i rozkojarzeni, tak by nie skupiali się na swoim duchowym wzroście.

C.S. Lewis opisuje powszechny problem, na jaki napotykamy starając się prowadzić kogoś we wzroście. Taka pomoc często robi wrażenie walki. Często ludzie usprawiedliwiają się brakiem czasu i tym, że są zbyt zajęci. Być może sami kiedyś mieliśmy takie wytłumaczenia.

 

Podczas gdy zadanie „podlewania” ziarna może wydawać się łatwe, wcale takie nie jest. Jest to część pracy ciężko pracujących rolników. Wypełnienie tego zadania wymaga staranności i wytrwałości. Wymaga również modlitwy. Musisz wiedzieć, że osoba, której starasz się pomóc jest w centrum duchowej walki. Módl się o nią. Zabiegaj o nią. Nawet kiedy owca już się odnajdzie, nadal potrzebuje pasterza.

 

Zastosowanie prawdy

Studium przypadku:

Emil czuł się zdezorientowany. Niedawno przyprowadził Tomka, swojego współlokatora do Chrystusa. Mieli bardzo dobrą rozmowę, która wyraźnie dotknęła serca Tomka. Po tej rozmowie Emil powiedział Tomkowi, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie, jakie Tomkowi przyszłoby do głowy, ale przez ostatnie trzy tygodnie Tomek nie przyszedł z żadnym pytaniem. Chociaż Tomek i Emil widywali się codziennie, ich rozmowa na temat Boga nie miała dalszego ciągu.

 

Mniej więcej w tym samym czasie przyjaciółka Emila, Karina, przyprowadziła do Chrystusa Olgę, dzięki ankiecie. Olga, która była nowo poznaną nieznajomą wydawała się wzrastać duchowo. Karina i Olga regularnie spotykały się na kolejnych spotkaniach studium. Emil czuł, że poniósł porażkę w swojej pracy z Tomkiem.

 

Dziś po południu masz spotkać się z Emilem. Chce porozmawiać z tobą o tym, dlaczego Karinie tak dobrze idzie z kolejnymi spotkaniami, a on, jak sam mówi, „radzi sobie tak kiepsko”.

Co byś powiedział Emilowi?

 

Jak myślisz, jakie zasady Emil powinien zastosować w swojej pracy prowadzenia innych we wzroście?

 

Zasady do zastosowania podczas kolejnych spotkańs studium z nowym wierzącym

 

Nie ma żadnej magicznej formuły, jak we właściwy sposób prowadzić spotkania studium. Większa część takiego spotkania zależy od drugiej osoby i jej chęci, by wzrastać. Wszystko, co możemy zrobić, to starać się być dobrze przygotowanymi, modlić się i zabiegać o tych nowych wierzących.

 

Ogólnie rzecz biorąc, pomocne jest pamiętanie o kilku sprawach.

1. Podejmij inicjatywę

Do ciebie jako lidera spotkań studium należy inicjowanie każdego kolejnego spotkania w celu dalszego wzrostu.

 

2. Liczy się więź 

Ludzie szukają przyjaźni i reagują na pełne troski osobiste zaangażowanie. Dobre spotkanie studium zawiera coś więcej niż tylko przejście przez materiał lekcji. Poświęć czas, by nawiązać relację ze studentem i poznać go lepiej.

 

Wyraź zainteresowanie i troskę wykraczające poza formalne spotkanie. Dobrym pomysłem jest zaproszenie go jako znajomego na FB i „lajkowanie” różnych postów wrzucanych przez tego studenta. Może odkryjesz, że efektywne będzie obserwowanie go na Snapchacie, Twitterze lub Instagramie.

 

3. Ważna jest to, ile trwa spotkanie. 

Staraj się, by spotkanie było krótkie. Może lubisz wielogodzinne dyskusje, jednak dla nowego wierzącego może to być za dużo. Jeśli spotkanie będzie za długie, może być mniej zainteresowany przyjściem na kolejne.

 

4. Dostosuj treść spotkania do osoby, z którą się spotykasz.

 

5. Jako prowadzący spotkanie musisz dobrze znać materiał, aby skupić się na osobie, z którą jesteś.

 

6. Módl się, prosząc Boga, by pomógł ci dostrzec punkty porozumienia, które pomogą ci zbudować relację z tą osobą.

 

7. Umów się na kolejne spotkanie zanim się rozstaniecie.

 

 

Jak przygotować się do poprowadzenia kogoś przez kolejne interaktywne studium

♦ Przeczytaj materiały do kolejnego spotkania (Znajdziesz je w folderze z kursem VOLT). Wyszukaj fragmenty biblijne i zobacz, jak tekst odpowiada na każde pytanie. Możesz też kliknąć link do tej lekcji -  Od poczucia bycia bezwartościowym do przebaczenia

♦ Przećwicz lekcję razem z partnerem.

♦ Znajdź kogoś, kto będzie gotowy pomóc ci w nauce. (Możesz nawet pomyśleć o pracy z kimś przez Skype, albo o innej formie pracy na odległość.)

♦ Podziel lekcję na kilka różnych części. W pierwszej części ty jesteś prowadzącym, pomagając swemu partnerowi przejść przez materiał. Zamieńcie się rolami i w kolejnej części niech to twój partner prowadzi ciebie.

♦ Po tym ćwiczeniu oceńcie, jak wam poszło. Poproś o informację zwrotną, która może pomóc ci udoskonalić swoje umiejętności.

Działanie

 

Umów się z kimś, by porozmawiać o tym, jak grzech wpływa na naszą relację z Bogiem. (Lekcja 2) Powiedz mu przed spotkaniem, że w Biblii znajdują się wersety odnoszące się do tego tematu i że dla ciebie pomocne było zobaczyć, co mówi Biblia.

 

Pomyśl, czego się nauczyłeś

 

Czego nauczyłem się na temat pomocy komuś we wzroście w wierze?

 

Jakie mam pytania związane z pomocą komuś we wzroście?

 

Podziel się tymi pytaniami ze swoim liderem/prowadzącym grupę.

Podziękowania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.