02. Dzielenie się osobistą wiarą

Bo ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.  

Rzymian 16:16

Co i dlaczego

„Będziecie moimi świadkami.” (Dzieje 1,8). Uczniowie nawet sobie nie wyobrażali, w jaki sposób ta obietnica zmieni życie milionów. Poprzez wieki naśladowcy Jezusa byli Jego świadkami. Bóg posługiwał się nimi, aby zmieniać całe społeczeństwa.

 

Dziś studenci na całym świecie ufają Bogu, że będzie przez nich mówił. Niosą przemieniające życie przesłanie zmartwychwstałego Zbawiciela swoim kolegom i przyjaciołom. Mówiąc innym o Chrystusie, doświadczają satysfakcji, która jest odzwierciedleniem radości Ojca. Mają przywilej zaoferować innym przesłanie mogące przemienić ich życie.

 

Chociaż świadczenie o Chrystusie daje wielkie zadowolenie, rodzi również istotne pytania i lęki. Wielu czuje się nieprzygotowanymi do skutecznego dzielenia się swoją wiarą. Chrześcijanie, którzy potrafią dyskutować o sporcie, ekonomii i modzie czują, że rozmawianie na duchowe tematy jest inne. We współczesnej kulturze napotykają coś, co budzi niepokój.

 

Wiemy, jak to jest mieć możliwość podzielić się swoją wiarą, ale nie umieć tego zrobić. Ta lekcja pomaga nam nauczyć się, jak skutecznie przedstawiać innym Jezusa i darmowy Boży dar zbawienia. Bóg chce posłużyć się tobą, aby poszerzyć swoje Królestwo i poprowadzić innych ku nowemu życiu w Chrystusie.

Nauka ze Słowa


Przeczytaj Dzieje 8:1-5, 26-40.

Kliknij tu, by przeczytać fragment.

Z tego tekstu dowiadujemy się kilku rzeczy na temat Filipa.

 

♦ 8,1 – Dowiadujemy się, że niektórzy ludzie rozproszyli się z powodu prześladowań, a inni  zostali w Jerozolimie (apostołowie). Kiedy połączymy to z wersetem 4, zobaczymy, że Filip był jednym z tych, którzy opuścili Jerozolimę. Nie był apostołem, został jednak opisany w Dziejach 6,5 jako człowiek pełen wiary i Ducha Świętego.

♦ 8,5 - Filip wiedział, jak dzielić się ewangelią z innymi. Aktywnie głosił Chrystusa.

♦ 8,29 – Bóg pokierował Filipem, aby podzielił się on swoją wiarą z kimś spoza swojej warstwy społecznej. Był przygotowany, aby podzielić się ewangelią z Etiopczykiem, który obracał się wśród elity.

        Jaka była rola Boga w sytuacji opisanej w tym fragmencie i co się wydarzyło?

 

Jaka była rola Filipa w przyjściu Etiopczyka do Boga?

 

Jakim przesłaniem Filip podzielił sie z Etiopczykiem? (8:35)

 

Chcemy być jak Filip. Chcemy „otworzyć usta” i móc przyprowadzić kogoś do Jezusa. Jest wiele sposobów, dzięki którym można pomóc komuś uwierzyć w Jezusa. Zapoznamy cię z jednym z nich.

 

Narzędzie: “Cztery prawa duchowego życia”.

 

Bóg posłużył się „Czterema prawami duchowego życia”, aby poruszyć miliony ludzi i pomóc im zrozumieć ewangelię. Obejrzyj ten krótki film, w którym studenci z Filipin mówią o tym, jakim błogosławieństwem stały się dla nich prawdy zawarte w „Czterech prawach”.

Jeśli nie masz jeszcze egzemplarza “Czterech praw”, możesz znaleźć je na poniższej stronie w swoim języku.  www.4laws.com

 

Możesz też ściągnąć aplikację o nazwie „God Tools”, która oferuje to narzędzie w formie elektronicznej. www.godtoolsapp.com

 

Przesłanie zawarte w „Czterech prawach” jest proste. Skupia się na głównych zagadnieniach potrzebnych do tego, aby złożyć swoją wiarę w Chrystusie.

 

Poniższy film przedstawia krótko, jak można wykorzystać to narzędzie.

Zastosowanie prawdy

 

Nauka przez praktykę

 

Większość zawodów wymaga od ludzi ćwiczenia swych umiejętności. Przed ważną rozgrywką trener prowadzi sportowców przez intensywny trening. Przed koncertem muzycy ćwiczą swój występ. Poniższy film jest przykładem współczesnego narzędzia używanego w przemyśle filmowym, które pomaga wszystkim przygotować się do skomplikowanych ujęć.

 

W jaki sposób “prewizualizacja” pomaga aktorom, takim jak Keanu Reeves przygotować się do pracy?

 

W jaki sposób uciążliwa praca nad “prewizualizacją” wpływa na ostateczny rezultat, jaki widzimy w kinie?

 

 

Prewizualizacja w pracy nad filmem „Matrix Rewolucje” ilustruje siłę symulacji. Gdy aktorzy wraz z ekipą przestudiowali daną scenę, a nawet przećwiczyli ją w myślach lub przed lustrem w zaciszu własnego pokoju, każdy z nich znalazł się na planie, przygotowany do odegrania swojej roli. Symulacja daje aktorom wolność, by intensywnie skupić się na dowolnym elemencie filmu, który jest dla nich szczególnie trudny. Przynosi to korzyści podczas kręcenia każdej ze scen, kiedy solidne przygotowanie podnosi jakość osobistego wkładu każdej osoby.

 

Możesz przeprowadzić symulację wykorzystania „Czterech praw” przez ćwiczenie z innym wierzącym. Symulacja pomoże ci uświadomić sobie, jak może wyglądać osobista rozmowa z kimś na temat ewangelii. 

 

Co ważne - poproś swego partnera do ćwiczeń, aby odegrał osobę pozytywnie nastawioną do treści, tak aby na początek stworzyć łatwą sytuację. Celem jest praktyka przy użyciu nowego narzędzia, aby je lepiej poznać.

 

Stwórz symulację z przyjacielem.

 

 

Przejdźcie wspólnie przez prezentację ewangelii od wprowadzenia do modlitwy.

 

Kiedy zakończycie, porozmawiaj z partnerem o tym, jak wam poszło.

Działanie

 

Przeczytałeś „Cztery prawa duchowego życia”. Potem obejrzałeś prezentację. Jeszcze później sam przeprowadziłeś symulację. Już czas podzielić się ewangelią.

 

Może się zastanawiasz, jak zacząć rozmowę i przejść do podzielenia się „Czterema prawami”. Możesz wypróbować kilka prostych rzeczy. Spotkaj się ze znajomym z roku albo z przyjacielem. Powiedz, że dowiedziałeś się o czymś, co pomogło ci w osobistym poznaniu Boga i chciałbyś się tym podzielić. Pokaż swojemu znajomemu, że jesteś też zainteresowany tym, co on ma do powiedzenia na ten temat. To naprawdę wystarczy. Później zrób krok wiary i zaufaj Bogu, że cię poprowadzi.

 

Podziel się z kimś “Czterema prawami."

 

Pamiętaj sukcesem w ewangelizacji jest podejmowanie inicjatywy w dzieleniu się Chrystusem w mocy Ducha Świętego i pozostawienie rezultatów Bogu.

 

Pomyśl, czego się nauczyłeś

 

Teraz, gdy już podzieliłeś się ewangelią przy użyciu „Czterech praw”, przyszedł czas na ocenę tego, czego się nauczyłeś. Zapisz, co poszło dobrze, ale zanotuj również to, co według ciebie nie wyszło najlepiej. 

 

W tej lekcji skupiliśmy się na nauce umiejętności posługiwania się konkretnym narzędziem. Chociaż jesteśmy wdzięczni za wiele narzędzi, jakie powstały, wiemy, że ludzie nie przychodzą do Chrystusa dzięki materiałom i narzędziom. Reagują pozytywnie dzięki służbie Ducha Świętego, który używa Bożego Słowa, a różne metody przyciągają ich do Zbawiciela

 

Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela, naszego Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym.

List do Tytusa 3,4-5

Dodatki specjalnie dla ciebie

 

Obejrzyj pokaz GodTools: Kliknij tu, by obejrzeć.

 

Kilka lat temu pewien student w Ghanie był w sytuacji podobnej do twojej - stanął przed wyzwaniem podzielenia się swoją wiarą. Teraz wspomina to wydarzenie.

Skorzystaj z linku:

   Historia studenta z Ghany, kliknij tu.

Podziękowania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.