"Това, което сте и научили, и приели, и чули, и видели в мене, него вършете; и Бога на мира ще бъде с вас."
Филипяни 4:9.
Господи, направи ме човек, който изгражда ученици, като Твоя Син
Направи ме такъв, който развива други хора, като Павел.
Какво и защо
В Йоан, глава 17 Исус казва: „Както Ти си Ме изпратил в света, така и Аз ги изпращам в света“. Тези думи ни карат да се загледаме по-дълбоко в живота на Христос и да го изучаваме. На нас ни е дадена мисия, която ще прилича на тази на нашия славен Спасител. В последните думи на Христов в евангелието той подчертава една част от тази мисия. Той заповядва на последователите Си да създават ученици.
Нашата любов към Исус ни движи да казваме: „Боже, ако това е, което искаш, ако така ще ме изпратиш в света, ще го направя!” След това трябва да отговорим на въпроса: Как? Какъв е най-добрият начин да обучавам някого? Какво е в сърцевината на задачата? Как мога да преценя дали се справям добре с нея? Сега ще разгледаме тези въпроси.
Ние се опитваме да разберем как може да изграждаме другите, като следваме примера на Исус. Ние се опитваме да се научим как да насърчаваме нашите ученици да правят крачки на вяра, които ще произведат растеж към духовна зрялост.
Научаване от Словото
Ще разгледаме три текста, в които наблюдаваме как Исус, майсторът в изграждане на ученици, работи със Своите ученици.
Прочети Матей 4:18-22
Натисни за текста
Опиши преднамерените действия на Исус в тези стихове.
Връзка с Истината
Като се опитваме да бъдем хора, изграждащи ученици, ние гледаме на Исус, най-великият човек, който изгражда ученици, от всяко време. Ние се опитваме да правим това, което Той е правил и се доверяваме на Господа да ни даде сили да следваме Неговия пример.
Поучаване върху Словото
Ученичеството винаги е свързано с Божието слово. Нашите ученици се нуждаят от Божието слово. Те имат нужда да видят как адресира нуждите им, как отговаря на въпросите им и води към растеж в праведността. Отделени от Божието слово, ние нямаме мъдростта, нито прозрението, необходими, за да водим другите.
Ние отвеждаме учениците при Божието слово, където откриваме и преживяваме, че Бог е жив, говорещ с нас и имащ връзка с нас. Неговото Слово ни учи как да мислим, как да действаме и в какво да вярваме. Тези, които растат в Господа изключително разчитат на Неговото Слово.
Преподаването на Божието слово изисква посвещение и подготовка. Човекът, изграждащ ученици, споделя със своите ученици какво е научил от Словото. Той също избира ключови истини, които да обсъжда с тях. (тихо време, господството на Христос, святостта, изпълнения с Духа живот, нашата позиция в Христос и т.н.) Материалите, които се препоръчват за изучаване в малки групи, могат да бъдат ресурс за всеки, който изгражда ученици. (Виж ресурсите Compass, и Cru.comm resources)
Един начин да преценим нашата работа като хора, които изграждат ученици, е чрез оценяването. Ако ние постоянно отваряме Божието Слово с нашите ученици, като се опитваме да разберем и приложим Неговите наставления, ние сме посветени на тази практика, защото знаем, че нашите ученици се нуждаят повече от Божието слово, отколкото от нашия съвет.
Изграждане на взаимоотношения, Прекарване на време заедно
Контекстът на ученичеството на Исус е взаимоотношения. Той прекарва време със Своите ученици. Много време. По-късно, след възнесението на Исус, учениците получават интересен комплимент от своите противници. Докато фарисеите и религиозните водачи са били ядосани на проповядването и поучението им, те не са могли да ги опишат по друг начин освен, че тези хора „са били с Исус.” (Деяния на апостолите 4:13) Дори враговете на Христос забелязват, че връзката с Исус променя живота на тези, които са Го следвали. В контекста на взаимоотношенията, които Исус създава, Неговите ученици стават като Него.
Апостол Павел повдига въпроса за взаимоотношенията в писмото си до солунците.
Прочети 1 Солунци 2:7-12
Натисни за текста
Като описва своята връзка с учениците си, Павел използва образа на най-близките взаимоотношения – майка и дете, баща и децата му. Павел избира образа на близост, любов и грижа. За него е било удоволствие да даде повече от „наставления“ на солунците. Той е дал живота си. Жертвоготовното даване от нашето време и енергия е част от ученичеството.
Споделяне на живота ни с друг човек е основополагащ аспект на ученичеството. Изграждането на общност от вярващи, които растат заедно, е също много важно. Това се споменава, защото не искаме да рисуваме картина, която предполага, че духовният растеж се случва само в индивидуални взаимоотношения.
Изучаване на случай
Когато за пръв път Бен е чул благовестието, той е бил изобличен от Святия Дух. Срамът от греха му и благодатта на Христос са били силите, които Святият Дух е използвал да го придвижи до вяра в Исус.
Поради липсата на религиозен опит, Бен не е имал очаквания за това, което ще последва. Той е бил щастлив, че Исус му е простил греховете и е бил облекчен, че наказанието за греха му е премахнато на кръста. Той не е знаел, че ще има „следваща стъпка“. Той никога не е мислил за духовен растеж, нито за служба на Господа.
Джейк, който е довел Бен при Христос, е знаел неща, които Бен не е знаел. Джейк е можел да види божествения план, който Бог е поставил пред Бен. Затова Джейк е поел инициативата да поддържа връзка с Бен. Той се отбивал в неговата стая. Той инициирал ходенето на кафе между лекциите. Той дори присъствал на състезанието по салса, на което Бен и партньорката му спечелили трето място. И най-доброто е, че Джейк и Бен са имали възможността да говорят за Исус с приятелите на Бен след състезанието.
За Бен е било очевидно, че Джейк е повече от просто един добър човек. Той се е грижил за Бен и е слушал, когато Бен му е говорил за това, че е загубил своя дядо през есента. Двамата заедно са разглеждали различни стихове от Библията. Джейк винаги е имал нещо, което е искал да сподели за Бога, което водело към дискусия.
Чрез тази постоянна връзка Бен наблюдавал и прихванал някои неща, които му помогнали да разбере каква трябва да е „следваща стъпка“. Точно както Джейк, Бен започнал да си чете Библията и да наизустява стихове. Като наблюдавал Джейк, Бен започнал да вижда път, който да следва.
Как Джейк е „предал не само благовестието, но и живота си?”
Предприемане на действия
Има стъпки, свързани с всяка от трите теми, които дискутирахме. Избери две от следващите стъпки, които ще ти помогнат да се развиеш като човек, който изгражда ученици.
- CРедовно отваряйте Словото с ученика, за да може той да чуе Божиите наставления.
Създай 4-седмичен “учебен план“. Определи какво искаш да изучавате и дискутирате. Подготви се за дискусията, като първо изучиш сам пасажите. Направи Божието слово централна част от дискусията.
- Изграждай здрави взаимоотношения с твоя ученик.
Хората усещат колко ни е грижа за тях. Те забелязват, че ние се отклоняваме от нашия път, за да им послужим. Значимото взаимоотношение винаги излиза извън програмите. Така, въпреки че срещите за библейско изучаване в малка група са важни, те няма да дадат пълната картина на любов и грижа. В значимите взаимоотношения ние преживяваме живота заедно.
Какво можеш да направиш, за да влезеш в по-дълбоки взаимоотношения с ученика си? Какви общи преживявания може да имате? Как може да се забавлявате заедно и да включите други в движението? Как можеш да бъдеш част от живота на ученика си като показваш интерес към неговия свят?
- Показвай християнския живот
Повечето хора нямат много приятели, които страстно следват Исус. Те никога не са виждали отблизо някой да живее истински християнски живот. Бъди този пример за своя ученик! Нека той види как следваш Христос.
Споделяй открито с ученика си. Показвай практиките, които са важни за теб. Прекарвайте тихо време заедно. Нека твоят ученик види как ти взимаш богоугодни решения в ежедневието си. Знай, че Бог ще използва непланирано време да го научи на неща, за които никога не си помислял.
- Вземи ученика си в служението
Помисли за един човек, когото би искал да поканиш да се включи в благовестието. Като споделяте, имай предвид принципите на простичкия процес, разгледан по-горе:
♦ Даване на пример – показвай на своя ученик на практика.
♦ Помагай – помогни на ученика си да започне да практикува поведението
♦ Гледай – дай на ученика си основните отговорности и го наблюдавай, като го насърчаваш и му даваш обратна връзка
♦ Остави – насърчи ученика си да практикува поведението без да бъдеш около него
Ученичеството е дейно. То е основано на вяра. То включва динамичен израз на покорство. Удобното ученичество набляга на лични разговори и обсъждане на „идеите“ на вярата. Библейското ученичество вкарва тези идеи в действие. Ние трябва да помним, че това, което правим с нашите ученици, е много вероятно те да го направят с техните.
Когато става въпрос за научаване как да се живее и как да се действа, често много повече се прихваща, отколкото се учи. Виждането на благочестив пример е изключително полезно. Когато идеите и концепциите се живеят на практика, те стават ясни. Твоят живот ще бъде пример за твоя ученик. Покани го в живота си и сподели не само мислите си, но и кой си ти.
За Господ е голяма радост, когато децата Му имат силни взаимоотношения. В контекста на доверие и любов ние можем да научим много неща. Част от очарованието на ученичеството е как се подкрепя от личната грижа. Овчарят се грижи с любов за овцете си, а ние трябва да сме пастири за нашите ученици, като ги насърчаваме, увещаваме и ги поправяме, за да им помогнем да бъдат верни последователи на Исус.
Ние се нуждаем постоянно да сме в Божието Слово. Неговата открита истина ни учи как да мислим, в какво да вярваме и как да почитаме Господа. Здравото ученичество винаги е свързано с изучаване на Божието слово.
Click for MEDIA CREDITS