Ako ste teda prijali Ježiša Krista, Pána, tak v ňom žite/choďte 7 zakorenení a v ňom budovaní v pevnej viere, ako ste sa naučili; rozhojňujte sa vo vzdávaní vďaky.
Kolosenským 2:6-7
Čo a prečo
Máme veľmi radi chvíle, keď sa niekto obráti k Bohu. Oslavujeme, vzdávame Bohu vďaku a hovoríme našim priateľom o veľkom diele, ktoré Boh koná. Boh dal zrod novému životu, ktorý je, v prvých štádiách, zraniteľný a krehký. Noví veriaci v týchto kritických momentoch preto potrebujú pomoc a povzbudenie.
Nemáš niekedy pocit, že keď privedieš niekoho ku Kristovi, v tej chvíli na teba doľahne ťarcha skúšok, si pod tlakom aktivít, do ktorých si v súvislosti s hnutím zapojený a tvoji priatelia od teba čosi žiadajú. Uplynú týždne a ty si až potom uvedomíš, že človeka, ktorého si priviedol k Bohu, si posunul na vedľajšiu koľaj. Možno aj toto je súčasť duchovného boja, uprostred ktorého sa nachádzame.
Každý je na ceste, každý z nás putuje iným tempom. Možno máš okolo seba ľudí, pre ktorých duchovno nemá až taký význam a nejdú za ním tak, ako to ty očakávaš. Nebuď z toho znechutený.
Svoju pozornosť obráťme k tomu, aby sme niekomu pomohli zakoreniť a etablovať sa vo viere. Takýto proces sa nezaobíde bez zámeru, lásky a múdrosti.
Lekcia z Božieho slova
Prečítaj si 1.list Korinťanom 3:5-9
Click for the text
Ktoré dve úlohy sa v texte spomínajú? (v. 6)
Prípadová štúdia:
Emil bol zmätený. Nedávno priviedol ku Kristovi Tomáša, svojho spolubývajúceho. Mali skvelý rozhovor, ktorý sa Tomáša očividne dotkol. Na záver rozhovoru mu Emil povedal, že ak bude mať akékoľvek otázky, rád mu ich zodpovie. Avšak v priebehu nasledujúcich troch týždňov sa Tomáš neopýtal vôbec nič. I keď sa vídali deň čo deň, ich rozhovor o Bohu ďalej nepokračoval.
V rovnakom čase Emilova kamarátka, Corina priviedla ku Kristovi Olgu cez náhodný dotazník. Olga, hoci bola pre Corinu úplne neznámou osobou, prejavila veľký záujem a tak sa začala s Corinou pravidelne stretávať. Emil mal pocit, že vo vzťahu k Tomášovi zlyhal. S Emilom sa dnes ešte stretneš, pretože ti chcem vysvetliť, prečo je Corina v nadväzných stretnutiach taká úspešná a prečo je Emil na tom „tak biedne“, ako to sám vyjadril.
Čo by si Emilovi povedal?
1. Prebrať iniciatívu
Ako vedúci nadväzných stretnutí, musím byť iniciátorom ďalšieho stretnutia, ktorého cieľom je následný rasť nového veriaceho.
2. Na vzťahu záleží
Ľudia vyhľadávajú priateľstvá a reagujú na preukázanú starostlivosť a osobnú interakciu. Dobré nadväzné stretnutie nie je len o tom, že si spolu prejdeme ďalšiu lekciu. Musíš vytvoriť priestor pre vytvorenie skutočného kontaktu, v rámci ktorého budeš mať možnosť bližšie druhého človeka spoznať.
Prejav záujem a starostlivosť mimo formálnych stretnutí. Môžeš si ho/ju pridať za priateľa na facebooku a „lajkovať“ jeho/jej príspevky. Takisto dobre môže fungovať Twitter alebo Instagram.
3. Na dĺžke času záleží
Stretnutie by nemalo byť dlhé. I keď máš rád dvojhodinové diskusie, pre nového veriaceho to môže byť premrštené. Ak sú stretnutia príliš dlhé, môže sa stať, že o ďalšie stretnutie stratí záujem.
4. Uisti sa, že obsah stretnutia je pre človeka, s ktorým sa stretávaš, relevantný.
5. Ako vedúci stretnutia musíš natoľko dobre poznať materiál, že sa budeš môcť naplno sústrediť človeku, s ktorým sa stretávaš.
6. Modli sa a popros Boha, nech ti ukáže tie väzby vo vzťahu, ktoré sú zmysluplné a na ktorých môžeš stavať.
7. Počas stretnutia sa dohodnite na ďalšom stretnutí.
Príprava na ďalšie interaktívne štúdium
♦ Preštuduj si druhú nadväznú lekciu (Nájdeš ju vo VOLT zozname). Vyhľadaj si state a všimni si, ako text odpovedá na každú z otázok.
♦ Lekciu si precvič so svojím študijným partnerom.
♦ Nájdi niekoho, kto bude ochotný pomôcť ti učiť sa.
♦ Lekciu si rozdeľ do niekoľkých častí. V prvej časti „prevedieš“ svojho študijného partnera cez materiál, v ďalšej časti si úlohy vymeňte a nechaj partnera, aby lekciu viedol on.
♦ Po ukončení nácvičnej lekcie zhodnoťte, ako vám to šlo. Požiadaj o spätnú väzbu, ktorá ti pomôže zdokonaliť sa.
Čas konať
Dohodni si s novým veriacim stretnutie, na ktorom si preberiete druhú nadväzujúcu lekciu – aký má hriech dopad na náš vzťah s Bohom. Pred stretnutím mu povedz, že v Biblii sú verše, ktoré súvisia s témou, ktorú práve preberáte a že pre teba je biblický pohľad veľkým prínosom.
Reflexia nad tým, čo som sa naučil
Čo som sa naučil o tom, ako niekomu pomôcť rásť vo viere?
Mediálne kredity. Klikni tu.