19. Ефективне учнівство

«Чого ви від мене й навчилися, і прийняли, і чули та бачили, робіть те! І Бог миру буде з вами»!

До Филип'ян 4:9

 
 

Господь робить мене наставнику, як ваш син.

Зробіть мені розробником інших, як Пол був.

Що і чому

 

У 17 розділі Євангелії від Івана Ісус сказав: «Як на світ Ти послав Мене, так і Я на світ послав їх». Ці слова багато що говорять про життя Ісуса. Нам була дана місія, яка була дуже схожою на місію нашого славного Спасителя. У Своїх останніх словах Христос підсумовує одну частину тієї місії. Він велить Своїм послідовникам мати учнів.

 

Через нашу любов до Ісуса, ми говоримо: «Боже, якщо це Твоя воля, якщо Ти так хоче послати мене у цей світ, то я підкорюся»! Але тоді нам доводить відповісти на запитання: «Як? Який найкращий спосіб навчати учнів? Яким повинне бути серце у цьому завданні? Як знати чи у мене вдається»? Далі ми спробуємо дати відповіді на ці запитання

 

Ми намагаємося зрозуміти, як навчати інших, слідуючи за прикладом Ісуса. Ми намагаємося зрозуміти, як заохочувати наших учнів робити кроки віри, що допоможуть їм зростати в духовні зрілості.

 

Навчаючись зі Слова

 

Ми розглянемо три уривки, де побачимо як Ісус, найкращий Вчитель, навчав Своїх учнів.

 

Прочитайте Матвія 4:18-22

натисніть для тексту

 

Опишіть конкретні дії Ісуса у цих віршах.

 

Що ми дізнаємося про заклик Ісуса до учнівства через зміну поведінки учнів?

 

Прочитайте Луки 6:12-20

натисніть для тексту

 

У розповіді Луки про обрання дванадцятьох бачимо, що Ісус перебував у цікавому середовищі.

 

Що відбувалося навколо Нього? (Вірші 17-20)

 

Беручи до уваги це середовище, чому було важливо, що Ісус звернувся до Своїх учнів? («А Він, звівши очі на них, сказав…» вірш 20)

 

Євангелія були написані, щоб розповісти нам історію про Ісуса, Агнця Божого, Який на Себе бере гріх світу. Автори Євангелій не мали на меті профільтрувати учнівство, показавши його простеньким процесом. Натомість вони показали учнівство в дії. В Євангелії від Луки дуже чітко написано, що перше, що зробив Ісус зі Своїми учнями – це почав навчати їх. Він пояснив їм шляхи Бога. Незважаючи на те, що навкого був натовп людей, Він зосередився на навчання учнів про шлях Господа

 

Читаючи далі Євангеліє від Луки, помічаємо, що учні грають лише незначну роль у 7 та 8 розділах. Ісус є центральним персонажем в історії. Написано, що ці чоловіки залишилися з Ісусом. У Луки 7:11 читаємо: «..а з Ним ішли учні Його». Вони йшли за Ісусом, бачили як Він працював, слухали Його вказівок і мали привілей ставити Йому запитання (8:9). У 7 та 8 розділі читаємо, як Ісус працює, а учні Його йдуть слідом. Їхній час з Ісусом був підготовкою до того, що буде далі.

 

Прочитайте Луки 9:1-6

натисніть для тексту

 

Після того, як учні слідували за Ним і спостерігали за Його роботою, Він дав їм завдання.

 

Як Ісус готував Своїх учнів до завдання?

 

Які вказівки Він дав їм?

 

Яким чином праця учнів віддзеркалювала працю їхнього Вчителя?

 

Коли ми бачимо, як наш Спасителя працював зі Своїм учнями, то ми бачимо, що Ісус:

 

♦ навчав їх

♦ проводив час з ними

♦ відсилав їх, щоб вони служили Господу

 

З’єднуючися з Істиною

 

Якщо хочемо бути добрими вчителями, то повинні не зводити очей з Ісуса, найкращого Вчителя усіх часів. Ми повинні шукати того, що Він шукав і довіряти Господу, що Він дасть нам сили наслідувати Його.

 

Навчаючи Слова

 

Учнівство завжди пов’язане з Словом Божим. Наші учні потребують Божого Слова. Вони повинні бачити як воно стосується їхніх потреб, відповідає на їхні запитання і веде до зросту у праведності. Окрім Божого Слова у нас не має іншої мудрості, ні проникливості, щоб вести інших.

 

Ми приводимо своїх учнів до Божого Слова, де ми відкриваємо і переживаємо Живого Бога, Який промовляє до нас і з’єднується з нами. Його Слово вчить нас як думати, як діяти та як вірити. Ті, хто зростають у Господі, сильно покладаються на Його Слово.

 

Навчання Слова Божого вимагає присвяти і підготовки. Вчителі діляться з учнями знаннями, які вони почерпнули зі Слова. Вони також обирають ключові істини, щоб обговорити зі своїми учнями. (Присвячене життя, верховенство Христа, святість, життя сповнене Духом тощо). Матеріали, які рекомендовані для вивчення в малих групах, можуть бути чудовим ресурсом для вчителя. (Див Компас та cru.com . (Див Компас, та Cru.comm resources для пошуку інших ресурсів)

 

Свою працю як вчителів можна оцінити по тому, як часто ми відкриваємо Боже Слово зі своїми учнями у пошуках Божої правди. Ми присвячені учнівству, коли знаємо, що нашим учням потрібно Боже Слово більше, ніж наша порада.

 

Будівництво стосунків, час разом

 

Учнівство Ісуса ґрунтувалося на стосунках. Він проводив час зі Своїми учнями. Багато часу. Пізніше, після вознесіння Ісуса, учні отримали неохочий комплімент від своїх супротивників. Хоча фарисеям та іншим релігійним лідерам не подобалося, що учні проповідують і навчають, вони не могли не сказати, що ті чоловіки «були з Ісусом». (Дії 4:13). Навіть вороги Христа визнали, що зв’язок з Ісусом змінив життя тих, хто йшов за Ним. У контексті відносин, які Ісус побудував зі Своїми учнями, вони ставали все більше і більше схожими на Нього.

 

Апостол Павло продовжує цю тему про важливість розвитку стосунків у Посланні до Солунян.

 

Прочитайте 1 Сол. 2:7-12

натисніть для тексту

 

Описуючи стосунки зі своїми учнями, Павло використовує образи найближчих стосунків – матері і дитини, батька і дітей. Павло обирає образ близькості, любові та турботи. Йому було приємно не просто «настановляти» солунян. Він усе своє життя віддавав їм. Пожертва нашим часом та енергією є частиною учнівства.

 

В учнівстві дуже важливо ділитися своїм життям з іншими. Будівництво спільноти віруючих, які зростають разом, також є необхідним. Це говоримо для того, щоб не склалося враження, що духовний зріст стається лише через спілкування двох людей.

 

Розгляд прикладу

 

Коли Бен вперше почув Євангеліє, то був докорений Святим Духом. Сором через свій гріх та благадать Христа були потужними силами, які використав Дух, спонукуючи його повірити в Ісуса.

Не маючи великого релігійного досвіду, Бен не знав, що буде далі. Він просто радів з того, що Ісус простив йому, видихаючи з полегшенням, що покарання за гріх уже відбулося на хресті. Він навіть не здогадувався, що може бути ще й «наступний крок». Він ніколи не думав про духовний ріст чи служіння Господу.

Джейк, який розповів Бену про Христа, знав речі, про які Бен не здогадувався. Джейк бачив шлях, який Бог приготував для Бена. Тому Джейк виявив ініціативу підтримувати стосунки і дружити з Беном. Він заходив до нього в гості, запрошував на каву під час перерви. Потім запросив Бена та його дівчину на змагання з танців, де ті отримали третє місце. Але найкраще з того, що Джейк і Бен мали змогу говорити про Ісуса з друзями Бена.

Бен розумів, що Джейк не просто хороший хлопець. Він піклувався про Бена і справді міг вислухати, особливо після смерті дідуся восени. Разом вони розбирали різні вірші у Біблії. Джейк завжди мав що розповісти про Бога, що і призводило до цікавих дискусій.

 

Через цю постійну взаємодію Бен зрозумів кілька речей про «наступний крок». Як і Джейк, Бен почав читати Біблію і вивчати вірші напам’ять. Спостерігаючи за Джейком, Бен почав бачити шлях, яким міг іти.

У який спосіб Джейк поділився не лише Євангелієм, але й своїм життям?

 

У який спосіб Джейк успішно застосував принципи учнівста?

 

Які виклики повинен подолати вчитель, щоб збудувати міцні стосунки зі своїм учнем?

 

Власний приклад – частина стосунків

 

Більшість людей засвоюють більшість уроків життя не у класі. Люди навчаються ввічливості не слухаючи лекцію з етики, але коли бачать приклад вихованої людини. Навчання ефективне лише тоді, коли ми бачимо як хтось застосовує ці знання у житті. Власний приклад – це дуже потужний навчальний засіб. Це також головна тема в учнівстві.

 

Наші учні слухатимуть наших слів. Вони спостерігатимуть за нами. Якщо наші слова та вчинки будуть єдиними, то ми будемо надихаючими прикладами християнського життя. Важливо нагадати ще раз, що наші учні спостерігають за нами.

 

Оскільки Павло порівнював свою працю учнівства з турботою батька про своїх дітей (1 Сол. 2:11), пропоную вам переглянути відео, яке краще описує стосунки батька та дітей.

 

Які паралелі можуть існувати між посланням цього відео та стосунками учнівства?

 

Зважаючи на той факт, що наші учні будуть спостерігати за нами і вчитися з нашої поведінки, які у нас відповідальності?

 

Залучаючи наших учнів у Божій місії

Ісус швидко залучив Своїх учнів до праці у місії. Він показав їм, що Він хоче від них, а тоді дав їм відповідне завдання. Він звелів їм жити за вірою і довіряти, що Він працюватиме через них. Результат був дуже обнадійливим (Луки 10:17-20). Ісус «звеселився був Духом» (10:21).

 

У нашій праці побудови рухів ми присвячені до того, що нові учні можуть швидко приєднатися до місії. Як і Ісус, ми швидко залучаємо наших учнів до праці в місії і показуємо їм як ділитися своєю вірою з іншими та як проводити фоллов-апи з нововірцями. А далі відправляємо їх робити те саме.

 

Можливо ви запитуєте себе: «Як я можу ефективно залучати інших до місії»? Нижче зображений процес, який допоможе нам досягнути цієї мети. Щоб залучити людей та довірити їм місію необхідно:

 

♦ Приклад – покажіть своїм учням власний приклад

♦ Допомога – допомагайте вашим учням почати практикувати певну поведінку

♦ Спостереження – дайте вашим учням основне завдання та спостерігайте, підбадьорюючи їх та даючи їм відгуки

♦ Відхід – заохочуйте ваших учнів працювати в місії без вас

Як допомогти комусь зробити наступий крок віри і спонукувати їх до навчання інших? Як вищеописаний процес допомагає вам працювати з ними?

 

Практичні кроки

 

Є практичні кроки стосовно кожної з трьох обговорених тем. Оберіть два кроки, які допоможуть вам стати кращим вчителем.

 

  1. Регулярно читайте з учнем Боже Слово, щоб отримати Боже ведіння.

Створіть місячний «навчальний план». Оберіть тему для вивчення та обговорення. Підготуйтеся до дискусії, розібравши уривок заздалегідь. Нехай обговорення Слова Божого буде центральною темою зустрічей.

  1. Будуйте міцні стосунки з вашим учнем.

Люди відчувають наскільки ми піклуємося про них. Вони помічають нашу ревність, коли ми служимо їм. Суттєві стосунки завжди виходять за рамки програми. Тому, хоча зустрічі у малих групах є важливі, вони не передаватимуть повної картини любові та піклування. У міцних стосунках ми ділимося своїм життям з людьми.

 

Що можна зробити, щоб стосунки з учнем стали глибшими? Чи є у вас спільні інтереси, або хобі? Як ви можете брати участь у житті учня, виявляючи зацікавлення в його/її світі?

 

  1. Будьте прикладом християнського життя

Більшість людей не мають багато друзів, які ревно слідують за Ісусом. Вони зблизька ніколи не бачили справжнє християнське життя. Будьте таким прикладом для вашого учня! Нехай вони бачать як ви йдете за Христом.

 

Відкрито діліться життям зі своїм учнем. Показуйте те, що вам важливо. Моліться разом. Нехай ваш учень бачить, що ви чините за волею Божою щоденно. Знайте, що Бог використає незапланований час, щоб навчити їх речей, про які ви ніколи б не подумали.

 

  1. Залучайте свого учня до місії.

Подумайте про одну людину, яку б ви хотіли залучити до євангелізації. Ідучи разом на євангелізацію, пам’ятайте про наші принципи:

 

♦ Приклад – покажіть своїм учням власний приклад

♦ Допомога – допомагайте вашим учням почати практикувати певну поведінку

♦ Спостереження – дайте вашим учням основне завдання та спостерігайте, підбадьорюючи їх та даючи їм відгуки

♦ Відхід – заохочуйте ваших учнів працювати в місії без вас

Швидкий резюме

Елементи успішного учнівства

Хоча учнівство не можна звести до формули, проте є основні елементи, які варто враховувати. На цьому уроці ми згадували чотири.

Залучайте свого учня до місії.

Учнівство активне. Віроцентричне. Воно включає постійний вияв послуху. Комфортне учнівство – це особисті розмови про «ідеї» віри. Натомість біблійне учнівство застосовує ці ідеї на практиці. Нам треба пам’ятати, що те, що ми робимо з нашими учнями, вони робитимуть зі своїми учнями.

Будьте прикладом християнського життя.

Коли йде мова про праведне життя, праведні вчинки і поведінку, то ми засвоюємо більше з того, що бачимо, аніж з того, що вивчаємо. Бачити праведний приклад – це краще ніж мати багато розмов про праведний приклад. Ідеї та принципи стають зрозумілими лише тоді, коли втілені на практиці у житті. Ваше життя буде прикладом для вашого учня. Запрошуйте його до свого життя. Діліться не лише своїми думками, але й усім життям з вашим учнем.

Будуйте міцні стосунки

Господу приємно, коли Його діти мають міцні стосунки. Через стосунки, які побудовані на любові та довірі, ми багато чого можемо навчитися. Краса учнівства в тому, як воно поєднується з турботою. Пастух з любов піклується про своїх овець. Ми повинні пасти своїх учнів, підбадьорюючи їх, застерігаючи їх та виправляючи їх, щоб допомогти їм стати вірними послідовниками Ісуса.

Регулярно читайте з учнем Боже Слово

Ми повинні постійно перебувати в Божому Слові. Його істина вчить нас як думати, у що вірити і як шанувати Господа. Здорове учнівство завжди пов’язане з вивченням Слова Божого.

Click for MEDIA CREDITS


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.